Mam euro i potrzebuje złotówek – co zrobić?

Coraz więcej osób zarabia w obcych walutach. Czasami udaje się też dostać kilka euro od babci w Niemczech czy sprzedać coś komuś za granicą i w ten sposób otrzymać obcą walutę. Sposobów na zdobywanie walut jest naprawdę wiele i potem pozostaje tylko problem, co z nimi zrobić. Przywiezione z wakacji kilka euro można oczywiście zatrzymać w takiej postaci i zachować jako pamiątkę, ale jeśli ma się większa sumę, konieczne jest zamienienie waluty na złotówki. Jak się do tego zabrać? Najlepszą metodą jest internetowy kantor wymiany walut, taki jak Amronet.pl, gdzie obowiązuje kurs walut online, ale nie uprzedzajmy faktów.

Klasyczne metody wymiany walut

Problem wymiany walut nie jest niczym nowym i ludzie zmagają się z nim już naprawdę od wielu stuleci. Najstarszą metodą wymiany walut są klasyczne kantory, czyli miejsca, które mają różne waluty i chętnie je nam sprzedadzą lub skupią dodatkowe banknoty. W takim przypadku można powiedzieć, że idziemy do zwykłego handlarza i albo mu coś sprzedajemy, albo od niego kupujemy. Handlarz jak to handlarz – sprzedaje drogo, a kupuje tanio, więc nie zrobimy u niego interesu życia.

Druga opcja to banki. W bankach bardzo szybko pojawił się problem wymiany walut, więc banki bardzo chętnie pospieszyły z pomocą żądając za to oczywiście odpowiedniego wynagrodzenia. Bardzo często usługa bankowa nie różni się wyraźnie od usługi kantorowej z tą tylko różnicą, że w banku wszystko jest już na miejscu. Nie trzeba nigdzie zabierać swoich pieniędzy, a w dzisiejszych czasach odpowiednie operacje, zależnie od banku, można czasami nawet zrobić przez Internet.

Kantory w sieci

Kantor internetowy to stosunkowo nowy wynalazek. Jest to, najogólniej rzecz biorąc, swoisty sklep internetowy oferujący waluty online, chociaż lepiej byłoby go porównać do portalu aukcyjnego. W serwisie spotykają się bowiem osoby, które chcą uzyskać jedną walutę w zamian za inną walutę. Jeśli my potrzebujemy euro, będziemy szukać ludzi posiadających tą samą walutę i chcących dostać w zamian za nie nasze złotówki.

Wszystkie działania są oczywiście anonimowe, a waluty u każdego w portfelu są takie same, więc tak naprawdę liczy się tylko ilość pieniędzy posiadanych przez każdą stronę i kurs walut online, po jakim chcą się wymienić. Jeśli te dwie rzeczy będą zgodne u większej grupy osób, nastąpi transakcja i w związku z tym, że nie ma tutaj specjalnych pośredników, koszty transakcji będą minimalne.