Za co płacimy w kantorze?

Wymiana walut w zasadzie nie powinna nas nic kosztować. Co to bowiem za różnica, czy taką samą wartość wyrazimy w dziesięciozłotówkach, pięciozłotówkach czy w banknotach studolarowych? Niestety, w praktyce różnica jest bardzo duża, ponieważ ekwiwalencja z pierwszego zdania jest w dużej mierze fałszywa. Dwa razy pięć złotych to, z definicji, dziesięć złotych. Ale czy cztery złote to w taki sam sposób jedno euro? Na pewno nie. Wszyscy wiemy, że kursy się zmieniają. Wymiana walut to tak naprawdę handlowanie nimi, a ten rodzaj handlu skutkuje powstawaniem bardzo specyficznych kosztów.

Ujęcie tradycyjne

Tradycyjna wymiana walut, w której uczestniczył kantor-budka gdzieś na ulicach miasta, to operacja polegająca na sprowadzeniu waluty z innego kraju i jej sprzedaż po cenie, jaka w danym czasie obowiązuje. Przy okazji możliwe jest też skupowanie walut za złotówki. Pieniądze to niestety bardzo niewdzięczny do obrotu handlowego towar. Konieczne jest bowiem ich odpowiednie zabezpieczanie i to jest pierwszy koszt, który klient musi pokryć. Samochody pancerne, ochrona, sejfy, właściwe wyposażenie kantoru… To wszystko kosztuje.

Usługa finansowa

Obecnie najczęściej wymiana walut ma charakter bezgotówkowy. Znikają koszty związane z gotówką, ale pozostają koszty związane z ryzykiem walutowym. Podmiotowi wymieniającemu waluty musimy zapłacić za to, że przez jakiś czas będzie waluty przechowywał w ramach handlu nimi i przez ten czas będzie ryzykował, że ich wartość spadnie. To poważne ryzyko i jego koszt jest spory.

Idealne pośrednictwo

Amronet.pl, internetowy kantor wymiany walut, jest w stanie uciec od gotówki i jednocześnie zrezygnować z przechowywania pieniędzy. Jak każdy kantor online, prowadzona przez niego wymiana walut online to nie tylko transakcja bezgotówkowa, ale transakcja, w której tak naprawdę nie odbywa się ani zakup, ani sprzedaż. Jest to klasyczny giełdowy barter, w którym dwie strony (zazwyczaj składające się z wszystkich kupujących i sprzedających razem wziętych) wymieniają się walutami między sobą. W kantorze online jedynym kosztem pozostaje zatem koszt obsługi systemu informatycznego, który wszystkim tym zarządza.

Niskie koszty kantorów działających w sieci pozwalają na zaoferowanie drastycznie niższych cen dla klientów i nie ma tutaj żadnej sztuczki czy ukrytych warunków. Konkurencja sprawiła po prostu, że wyższe ceny przy tak niskich kosztach nie mają racji bytu na rynku.