Koszty wymiany walut

Wymiana walut wiąże się z konkretnymi kosztami, których skala zależy od sposobu, w jaki będziemy chcieli wymieniać nasze pieniądze.

Klasyczne kantory

W klasycznych kantorach kosztem podstawowym jest koszt pośrednictwa, czyli konieczność zapłacenia wynagrodzenia właścicielowi kantoru. Taka osoba skupuje waluty i je sprzedaje, stając się na pewien czas ich właścicielem. Jest to ryzykowna zabawa, ponieważ waluty cały czas zmieniają swoją wartość i jeśli na rynku pojawią się poważne wahania walutowe, może się okazać, że kantor z dnia na dzień, dosłownie przez jedną noc, stanie się znacznie biedniejszy. Za takie ryzyko oraz za wszystkie problemy związane z fizycznym przechowywaniem gotówki trzeba kantorowi zapłacić.

Do tego dochodzi jeszcze koszt transportu gotówki. Do kantoru trzeba pojechać, wziąć ze sobą gotówkę, gotówkę innej walucie odebrać i wrócić do domu. Czas, paliwo, ryzyko kradzieży – to wszystko koszty takiej operacji. Kiepski kurs plus tego typu koszty dodatkowe sprawiają, że interes jest nie najlepszy.

Banki

Banki pełnią bardzo podobną rolę do kantorów i można w zasadzie je jak kantory traktować. Różnica jest taka, że z bankami można też handlować zdalnie. Wystarczy założyć w nich rachunki walutowe i można potem wymieniać waluty pomiędzy swoimi kontami. Można też z wykorzystaniem karty płatniczej płacić polską walutą w innych krajach lub wpłacać obce waluty na polskie konta. W takich sytuacjach banki dokonają automatycznego przeliczenia walut, ale wykorzystają do tego swoje własne kursy. Efektem tego będzie dość spory koszt, ponieważ banki są niewątpliwie wygodne, przedstawione operacje nie wymagają żadnego wysiłku, a za wygodę i oszczędność czasu się płaci.

Internetowy kantor wymiany walut

Nowoczesnym sposobem na wymianę walut jest kantor online, na przykład GieldaWalut.com. Taki serwis to mała rewolucja, ponieważ wymiana walut online okazuje się zadziwiająco tania w porównaniu z wszystkimi wyżej wymienionymi opcjami. Dodatkowe koszty także są minimalne, ponieważ wymiana waluty online dokonywana za pomocą serwisu internetowego wymaga tylko wykonania dwóch przelewów: z konta w jednej walucie i na konto w drugiej walucie. Kantor internetowy Giełda Walut współpracuje z wieloma bankami, dzięki czemu możliwe jest, że przelewy pomiędzy rachunkami będą zupełnie darmowe i niemal natychmiastowe. Realną uciążliwością jest jedynie konieczność posiadania odpowiednich rachunków walutowych, by wymiana mogła się odbyć.