Klasyczne kantory znikają z rynku

Kantor wymiany walut jest miejscem, które nie pojawia się zbyt często, a w ostatnich latach można wręcz powiedzieć, że coraz trudniej jest spotkać kantory. Nawet w większych miejscowościach turystycznych, gdzie zawsze znajdą się jacyś obcokrajowcy, wiec kantorów powinno być trochę więcej. Nie powinno nas to jednak dziwić, ponieważ taki rodzaj działalności jest trudny, a do tego powoli staje się przeżytkiem.

Istota działalności kantoru

Jeśli chodzi o samą istotę działalności typowego kantoru, nie ma tutaj żadnych Tajemnic. Jest to miejsce, w którym można kupić walutę z listy, jaka jest oferowana przez kantor i sprzedać pieniądze pod warunkiem, że także znajdują się na liście walut obsługiwanych przez dany kantor.

Jest to już pierwsza sprawa, która sprawia, że kantory odchodzą do lamusa. Jeśli bowiem potrzebujemy waluty mniej popularnej, kantor na niewiele nam się przyda, a jeśli chcemy kupić euro za dolary, tak naprawdę będziemy musieli wykonać dwie operacje, przez co koszt wymiany będzie gigantyczny.

Klasyczny kantor to po prostu sklep z walutami, który rozlicza się z nami w złotówkach, a wszystkie klasyczne sklepy są w potężnym odwrocie.

Banki i kantory w Internecie

Potężnym ciosem dla kantorów klasycznych jest przede wszystkim bank. Takie miejsce działa na podobnych zasadach, ale pozwala operować wygodniej. W bankach także kupujemy i sprzedajemy waluty za złotówki, ale możemy to robić w sposób zdalny bądź po prostu bez faktycznego posługiwania się pieniędzmi. Jeśli chcemy zapłacić za coś w dolarach, bank nam wszystko od razu przeliczy i płacić możemy kartą w złotówkach. Jeśli z kolei dostaniemy przelew w euro na polskie konto, bank z chęcią ustali nam saldo konta już w polskiej walucie.

Rewolucją jest kantor online, na przykład amronet.pl. Internetowy kantor wymiany walut jest miejscem, które nie handluje z nami walutami. Jest to ogromnie ważne, ponieważ wymiana walut online oznacza bezpośrednie zamienianie się pieniędzmi w sposób optymalny dla obu stron transakcji, a sam kantor nie jest żadną z tych stron. Tutaj nie trzeba płacić żadnych dodatkowych prowizji za każdą transakcję. Obie strony od razu dostają to, co potrzebują, a kantor z handlarza staje się tylko pośrednikiem, który odnajduje podmioty o takich samych, ale przeciwnych oczekiwaniach na rynku walut. Nie ma tu żadnych dodatkowych kosztów i elementów ryzyka, więc operacje są bardzo tanie i w ten sposób wszelkie klasyczne metody wymiany walut odchodzą do lamusa.